Bezmaksas piegāde uz Omnivas pakomātu no €30

PĒDDZINES KARTE

PĒDDZINES KARTE

 

Igaunija

1. Pergupehjas bunkurs (Põrgupõhja punker)

Bunkurs netālu no Raplas (Rapla) apriņķa Tiduveres (Tiduvere) ciema ir pilnīgi rekonstruēts, jo oriģinālo bunkuru čekisti iznīcināja 1947. gadā. Tūristi var bunkurā pārnakšņot, lai izjustu mežabrāļu dzīvi. 

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/331?18

2. Ennuksemee mežabrāļu bunkurs (Ennuksemäe metsavendade punker)

Ennuksemee bunkurs atrodas mežā starp Holstri (Holstre) un Mustlu (Mustla), tuvākā lielākā apdzīvotā vieta Mustla ir 16 km attālumā. Bunkurs ir atvērts jebkurā gadalaikā, visu diennakti un bez iepriekšējas pieteikšanās.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/605?40

https://puhkaeestis.ee/et/ennuksemae-metsavendade-punker

3. Mežabrāļu sēta (Metsavenna talu)

Galvenais apskates objekts ir partizānu bunkurs, taču Mežabrāļu sēta, kas atrodas tikai pusotru kilometru no Latvijas robežas, Vastserosas (Vastse-Roosa) ciemā, piedāvā tūristiem ļoti plašas izziņas un atpūtas iespējas, arī ērtu nakšņošanu un ēdināšanu.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/295?20

https://www.metsavennatalu.ee/

Latvija

4. Dailoņa Breikša vadīto nacionālo partizānu piemiņas vieta Daiņkalnos

Šo privātā teritorijā iekārtoto piemiņas vietu var apmeklēt tikai vienreiz gadā, 16. aprīlī. Tā atrodas kādreizējo Raunas pagasta Daiņkalnu un Graškalnu māju vietā, zem kurām izveidotajos bunkuros slēpās Breikša vadītā nacionālo partizānu grupa, kas tika iznīcināta 1952. gada 16. aprīlī. Te atrakta un nostiprināta arī kādreizējā bunkura vieta.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/448?31

5. Nacionālo partizānu grupas „Jumba” bunkura piemiņas vieta

Piemiņas vieta atrodas Alūksnes novada Ziemera pagastā, mežā netālu no Igaunijas robežas. 

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/134?8

6. Partizānu nometnes piemiņas vietas Stompaku purvā

Stompaku purva salu nometne bija viena no lielākajām nacionālo partizānu apmetnēm Baltijas valstīs. Te dzīvoja ap 350–360 cilvēku. 1945. gada 2.–3. martā šeit norisinājās Stompaku kauja – lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu cīņu vēsturē. Izveidota 1,5 km gara, marķēta taka ar informatīviem stendiem, kas vēsta gan par dabas vērtībām, gan vēsturiskajiem notikumiem.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/63?1

7. Broņislavas Martuževas dzejas klēts

Dzejnieces un nacionālās pretošanās kustības dalībnieces dzīvei un dzejai veltītā Dzejas klēts atrodas Madonas novada Indrānu pagasta Dārziņos. Te gaida dzejas apcirkņu apskate, tikšanās ar dzejnieci audio un video ierakstos, dziedāšana, pastaiga dārzā un vides objektu – Martuževas pagrīdes gadiem veltītās slēptuves un dzejas stropu – apskate. Var to visu darīt kopā ar gidu.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/380?13

https://visitmadona.lv/lv/muzeji-pieminas-vietas?445

8. Mežabrāļi – nacionālo partizānu bunkurs

Bunkurs atrodas Cēsu novada Melturos, pavisam netālu no Vidzemes šosejas. Te bieži notiek dažādi nacionālo partizānu vēsturei veltīti piemiņas pasākumi, iespējams pieteikties arī ekskursijām ar gidu.

https://mezabrali.wordpress.com

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/391?7

9. Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs

Bunkurs atrodas Laucienes pagastā, aptuveni 4 km no autoceļa Talsi–Upesgrīva. Latviešu leģiona virsnieka kapteiņa Čevera vadītā grupa to uzbūvēja, cerot pārlaist 1949.–1950. gada ziemu, taču čekai to izdevās atklāt 1950. gada 3. februārī. Iespējama atjaunotā bunkura apskate kopā ar gidu. 

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/602?5

10. Nacionālās pretošanās muzejs Rendā un Āpuznieku kaujas vieta

Muzejā, kas atrodas netālu no Rendas centra, galvenā uzmanība veltīta nacionālo partizānu karam. Redzams arī autentiski iekārtots bunkurs. Netālu no šīs vietas 1946. gada janvārī notika viena no lielākajām nacionālo partizānu kaujām. Pie muzeja izveidoti ierakumi, blindāžas un šķēršļu josla – treniņu poligons. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/172?2

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/176?3

11. Īles nacionālo partizānu bunkurs

Bunkurs atrodas Dobeles novada Zebrenes pagastā. To 1948. gadā lielajos Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu un lietuviešu grupas partizāni, kas 1949. gada 17. martā izcīnīja savu pēdējo kauju pret čekas karaspēku. Kaujas 60. gadadienā bunkurs tika atjaunots tieši tāds, kāds tas bija pirms saspridzināšanas.

https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/59?4

Lietuva

12. Partizānu bunkurs Žadeiķos (Partizanų bunkeris Žadeikiuose)

Par Pasvales (Pasvalys) rajona Žadeiķu (Žadeikiai) bunkuru liecina piemiņas krusts un jauns informācijas stends. Pēc partizānu bunkura un tranšeju izpētes un atjaunošanas brīvības cīnītāju stāsti tika pārcelti virtuālajā realitātē, izveidojot 3D vizualizāciju. https://welovelithuania.com/zadeikiu-misko-partizanu-bunkeris/

http://www.pasvalia.lt/gidas/objektai/238-partizanu-bunkeris-zadeikiuose

13. Minaiču bunkura muzejs (Minaičių bunkeris – muziejus)

Radvilišķu (Radviliškis) rajona Minaiču (Minaičiai) ciema bunkurs bija ievērojams ar to, ka tieši šeit tapa 1949. gada 16. februāra deklarācija, ar kuru tika izveidota Lietuvas Brīvības cīņu kustība, kas apvienoja partizānus gandrīz no visas Lietuvas. Mūsdienās bunkura vietā ir ierīkots partizānu piemiņas memoriāls, bet šķūnī iekārtota ekspozīcija.

https://www.pamatyklietuvoje.lt/details/minaiciu-bunkeris-muziejus/3890

14. Dauģēlišķu meža Lietuvas partizānu bunkura vieta (Daugėliškių miško Lietuvos partizanų vadavietė)

Bunkurs, kas atrodas  Raseiņu (Raseiniai) rajonā, Arjogalas (Ariogala) tuvumā, Dauģēlišķu mežā, bija štābs, no kura savu vadītāju pavēles saņēma Lietuvas mežabrāļi plašā partizānu cīņas teritorijā. Mežā izveidota izziņas taka ar stendiem par astoņiem Lietuvas Brīvības cīņu kustības deklarācijas parakstītājiem.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Daugėliškių_miško_Lietuvos_partizanų_vadavietė

15. Okupāciju un brīvības cīņu muzejs Viļņā (Okupacijų ir laisvės kovų muziejus)

Muzejs atrodas ēkā, kurā gandrīz pusgadsimtu atradās padomju drošības dienesti (čeka). Apmeklētāji var aplūkot kameras, karātavas, ieslodzīto pastaigu pagalmus un nāvessoda izpildes telpu, bet citas ekspozīcijas stāsta par dažādām ar okupāciju saistītām tēmām, tostarp par organizēto partizānu pretošanos 1944.–1953. gadā.

https://www.limis.lt/e-guide/museums/806257

http://www.genocid.lt/muziejus/lt/177/c/

16. Dainavas partizānu apgabala štāba bunkurs (Lietuvos partizanų „Dainavos“ apygardos štabo bunkeris)

Dainavas partizānu štāba bunkurs meklējams Alītas (Alytus) apriņķī, Nemunas loku dabas parka mežos. Tuvākā apdzīvotā vieta ir Panemuninki (Panemuninkai). Bunkura maketu izveidoja bijušais partizāns, kurš izdzīvoja pēc bunkura uzspridzināšanas 1947. gadā, tādēļ 1992. gadā to varēja uzbūvēt no jauna. Bunkurs atradās kalna nogāzē, pa kuru tek neliels strautiņš. Vīri izmantoja šo strautu, kas neaizsala pat ziemā, lai nokļūtu bunkurā.

https://www.alytusinfo.lt/lankytinos-vietos/lietuvos-partizanu-dainavos-apygardos-stabo-bunkeris/